Projekt: NEOVISION
Doba trvání projektu: od srpna 2013 do července 2014
V roce 2013 jsme začali realizovat projekt NEOVISION – nové výzvy v ochraně biodiverzity na česko-slovenském pomezí. Cílem projektu je zapojení našich klientů do aktivní péče o krajinu, přírodu a vzácné, zvláště chráněné druhy živočichů. Výstupem projektu je jak praktická ochrana přírody, tak informace o ochraně přírody pro laickou i odbornou veřejnost, přednášky a metodiky pro ochranu vzácných lokalit. Celý projekt je realizován ve spolupráci s odborníky z České a Slovenské republiky.
Projekt NEOVISION se zaměřuje na problematiku zavlečení nepůvodních druhů šelem, jež mají značnou reprodukční kapacitu a rychle se šíří. Tyto druhy představují nebezpečí pro původní faunu drobných a středních obratlovců Evropy. Druhy jako norek americký, mýval severní a psík mývalovitý ovlivňují populace našich původních šelem a mají také lokální, ale významný negativní vliv na hnízdící vodní ptáky a obojživelníky. Bez aktivního přístupu ochrany přírody může negativním vlivem nepůvodních šelem dojít k dramatickému poklesu hnízdní úspěšnosti v ptačích koloniích na zemi hnízdících ptáků a následně k celkovému poklesu jejich již tak malých populací.
Občanské sdružení Krok bude v roce 2013 a 2014 realizovat managementová opatření vedoucí k podpoře hnízdění vybraných ptačích kolonií na ostrovech Věstonické nádrže Vodního díla Nové mlýny, na rybníce Nesyt (Lednické rybníky) a na rybníce Stolářka u Bzence.
Managementová opatření budou spočívat v realizaci nestavebních opatření v úpravě stávajících ostrovů (odstranění náletové vegetace, zavezení ostrova říčním štěrkem) a instalaci 4 umělých ostrovů, které vytvoří nové hnízdní podmínky pro zahnízdění a hnízdní úspěšnost ohrožených druhů racků a rybáků v souladu s plánem péče chráněných území. Tyto aktivity pro abstinující klienty jsou prospěšné společnosti, přírodě a prospívají začlenění klientů do společnosti.
V rámci projektu bude také realizován průzkum výskytu semiakvatických invazivních druhů savců (norek americký, mýval severní a psík mývalovitý) a standardní monitoring hnízdních kolonií ptáků.
Průzkum spočívá v aplikaci neinvazivních, zavedených a moderních metod v průzkumu savců (monitorovací rafty na stopy a fotopasti) a testování nových monitorovacích zařízení na mývala severního (monitorovací rafty). Průzkum pro Občanské sdružení Krok na základě výběrového řízení realizuje obecně prospěšná společnost ALKA Wildlife, o.p.s. (www.alkawildlife.eu).
Občanské sdružení Krok na projektu spolupracuje se slovenským partnerem SOS/ BridLife Slovensko, který na Slovensku realizuje obdobné aktivity. Společně se pak klienti OS Krok a dobrovolníci z řad členů SOS zúčastnili dvou pracovních táborů – jeden na Věstonické nádrži a druhý na Vtáčom ostrove na Dunaji (srpen a září 2013). Účastníci společně odstraňovali náletovou vegetaci a zavezli ostrovy říčním štěrkem. Sekundárním cílem společných táborů byla ekovýchovná činnost, v rámci táborů byly pro účastníky uspořádány přednášky související s danou problematikou.
Projekt NEOVISION – nové výzvy v ochraně biodiverzity na česko-slovenském pomezí získal finanční příspěvek v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce SK-ČR 2007-2013 a je zároveň podpořen ze státního rozpočtu ČR.
V rámci projektu Neovision: duben 2014
Rybák obecný je druh hnízdící především na holých ostrovech nebo na ostrovech se strohou vegetací, které v minulosti přirozeně vznikaly dynamickým procesem řek a povodní. Jelikož v současnosti takovéto ostrovy vlivem regulace toků nevznikají, je rybák obecný do značné míry závislý na vytváření vhodných podmínek člověkem.
Rybák obecný je prováděcí vyhláškou k zákonu o ochraně přírody a krajiny řazen mezi silně ohrožené druhy, v posledním vydání Červeného seznamu ptáků ČR z roku 2003 je zařazen v kategorii „ohrožený druh“. Je chráněn i legislativou Evropské unie (druh Přílohy I tzv. Směrnice o ptácích). Dále je chráněn Úmluvou o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť (Bernská úmluva), Úmluvou o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (Bonnská úmluva) a Dohodou o ochraně africko–euroasijských stěhovavých vodních ptáků (AEWA).
Rybák obecný pravidelně hnízdí ve třech oblastech České republiky – jihočeských rybničních oblastech, na jižní Moravě, Ostravsku a Karvinsku. Ve všech dalších oblastech je hnízdění nepravidelné a v malém počtu párů. Na základě výsledků mapování hnízdního rozšíření v letech 2001–2003 byla populace odhadnuta na 400–600 párů.
Na rybníky Prostřední a Mlýnský instalovány plovoucí ostrovy za účelem vytvoření hnízdiště pro tento druh. Instalaci zajistilo Občanské sdružení Krok a následný monitoring ALKA Wildlife, o.p.s. v rámci projektu Neovision.
Od instalace ostrovů dne 7. 4. 2014 se rybáci pravidelně zdržovali na rybnících, na ostrovy také usedali, avšak o hnízdění nejevili zájem. Hnízdění začalo až poměrně pozdě, tokat rybáci začali koncem května a na snůšky vajec zasedli v první polovině července. Nakonec na plovoucích ostrovech zahnízdily 3 páry rybáka obecného (2 na Prostředním, 1 na Mlýnském rybníce) a koncem července byla pozorována min. 4 velká mláďata a ještě jeden inkubující pták. Jednalo se o jediné místo v NPR Lednické rybníky, kde v roce 2014 rybáci hnízdili.
Hnízdění rybáků bude monitorováno i v roce 2015, tentokrát v rámci projektu Neovision II.
Projekt NEOVISION – nové výzvy v ochraně biodiverzity na česko-slovenském pomezí získal finanční příspěvek v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce SK-ČR 2007-2013 a je zároveň podpořen ze státního rozpočtu ČR.
Kromě našich původních živočichů se ve volné přírodě můžeme setkat s celou řadou nepůvodních druhů, jež sem byly zavlečeny člověkem často ze vzdálených koutů zeměkoule. V případě invazivních šelem souvisí jejich výskyt s rozšířením kožešinových chovů v první polovině 20. století, respektive s úniky zvířat z těchto zařízení jako i záměrné vypouštění do volné přírody za účelem následného lovu. Pokud tato zvířata u nás nalezla vhodné podmínky a začala se šířit, představují nebezpečí pro původní faunu drobných a středních obratlovců Evropy. Druhy jako norek americký, mýval severní a psík mývalovitý ovlivňují populace našich původních šelem a mají také lokální, ale významný negativní vliv na ryby a na hnízdící vodní ptáky a obojživelníky, často na vzácné a ohrožené druhy. Tyto druhy nepůvodních šelem mají značnou reprodukční kapacitu a rychle se šíří.
Norek americký, původem severoamerický druh, se jak u nás, tak v celé Evropě rozšiřuje v návaznosti na farmové chovy těchto významných kožešinových zvířat. Norek je vázaný na vodní prostředí, dobře plave a v jeho potravě se vyskytují jak bezobratlí, tak všechny skupiny obratlovců, vodní i suchozemští. Norek je středně velká lasicovitá šelma se zploštělou hlavou, špičatým čumákem a dlouhým ocasem. Normální zbarvení norka amerického je tmavohnědé až červenohnědé, pouze na spodním rtu a na bradě bílé. V přírodě se nicméně vyskytují také jednici různých barev (např. stříbřitě modrý, světle šedý, či béžový odstín), což je výsledkem šlechtění norků na farmách.
Mýval severní původně pochází ze Severní Ameriky a severní části Jižní Ameriky. Do naší přírody se dostal z kožešinových farem nebo vlivem záměrného vypouštění. Jedná se o všežravce obývajícího širokou škálu různých biotopů, místy s vazbou na mokřadní lokality. Mýval je středně velká medvídkovitá šelma s krátkým tělem, delším úzkým ocasem, hustou srstí a s nápadně pohyblivými prsty zvláště na předních končetinách. Má nevýrazné šedohnědé zbarvení a charakteristickou černobílou masku na hlavě a tmavě pruhovaný ocas. Bývá často zaměňován se psíkem mývalovitým. Pro mývala je však typický i postoj s vyklenutými zády.
Psík mývalovitý původně pochází z Dálného východu, z introdukovaných populací na Sibiři a z evropské části bývalého Sovětského svazu se šířil dál na západ. Navíc unikal z chovů kožešinových zvířat. Jedná se o všežravce obývajícího širokou škálu různých biotopů, místy s vazbou na mokřadní lokality. Jedná se o psovitou šelmu dosahující až velikosti lišky. Má zavalité tělo a krátké nohy. Zbarvením připomíná jezevce nebo mývala.
Dlouhá neuspořádána srst má v zimě hustou podsadu a na lících vytváří licousy. Základní je šedohnědé zbarvení s tmavým žíháním, nohy jsou téměř černé, ocas je tmavý a bez příčného pruhování. Na hlavě je typická černobílá kresba. V letní srsti bývá zbarvení celkově světlejší, někdy s nádechem do rezava.
Další informace o druzích na www.alkawildlife.eu.
Průzkum na Lednických rybnících zaměřený na tyto invazivní šelmy provádí o.p.s. ALKA Wildlife. Průzkum proběhl od podzimu 2013 do léta 2014 a nyní bude dále pokračovat od října 2014 až do jara 2015. Tento průzkum spočívá v aplikaci neinvazivních, zavedených a moderních metod v průzkumu savců, jež představují monitorovací rafty na stopy a fotopasti.
Monitorovací rafty jsou plovoucí plochy, na kterých je umístěn měkký, permanentně vlhký substrát, na kterém zvířata po přeběhnutí zanechají stopu, která umožňuje jejich určení na lokalitě. Rafty byly vyvinuty speciálně pro monitoring norka amerického, ale lze jimi zachytit i některé další druhy živočichů pohybujících se v okolí vodních ploch a vodotečí (např. ondatra, hryzec, potkan atd.).
Fotopasti jsou fotopřístroje, které se spouští na základě impulzu čidla. Čidla mohou reagovat na pohyb (ve dne) nebo změnu teplot (v nočních hodinách).
Další informace o monitoringu na www.alkawildlife.eu.
Z dosavadních výsledků vyplývá, že NPR Lednické rybníky osídlil norek americký, byl zaznamenán na rybnících Nesyt, Prostřední a Mlýnský a na potoku Včelínek. Jedná se o nové údaje o výskytu druhu na této lokalitě a jeho výskyt budeme sledovat i nadále. Další druhy – psík mývalovitý a mýval severní – zaznamenány nebyly, i když evidujeme informace o výskytu psíka v okolí a je možné přinejmenším tento druh na lokalitě očekávat.
Otázka, co s tím, zůstane prozatím nezodpovězena. V současnosti jsou invazivní nepůvodní šelmy v Evropě považovány za nežádoucí (formou smluv, koncepcí a doporučení) a v řadě zemí jsou prováděna úspěšná i neúspěšná opatření na jejich regulaci. Základním kamenem plánování dalšího postupu je monitoring těchto druhů, který na Lednických rybnících proběhl v rámci projektu Neovision.
Projekt NEOVISION – nové výzvy v ochraně biodiverzity na česko-slovenském pomezí získal finanční příspěvek v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce SK-ČR 2007-2013 a je zároveň podpořen ze státního rozpočtu ČR.