Rodinné setkání. Kdo tam bude? Ti, co mají něco společného. Může to být velká radost nebo velké trápení, něco co chtějí nebo to co nechtějí, ale patří to k nim, protože patří právě do této rodiny.

Rodina je uznávána jako nejstarší základní společenská skupina či společenství. Je těsně spjata s nejrůznějšími vztahy uvnitř i navenek – funkcemi, činnostmi zabezpečujícími potřeby svých členů a společnosti. Rodina prochází v průběhu celé své historie neustálými změnami co do své velikosti, významu i začlenění do společnosti. Adaptuje se přitom na její nejrůznější proměny či vývojové stupně.

Občanské sdružení Krok se zaměřuje na práci s rodinami, na rekonstrukci rodinných vztahů, rodinnou terapii. Zabývá se také partnerskými a výchovnými problémy. Rodinná poradna začala vznikat před několika roky.

Při práci s rodinným systémem rozlišujeme primární rodinu, to je ta rodina, do které jsme se narodili, současná rodina, ta kterou jsme vytvořili. Je mezi nimi obrovský rozdíl. V té první jsme byli dítětem a ta druhá je na nás závislá, neseme velkou zodpovědnost za to, co se s ní děje. A to proto, že je současně primární rodinou pro naše děti. Jako rodiče jsme zodpovědní za bezpečí dětí za jejich zdravý vývoj a tím za jejich radost a štěstí.

Od rodičů závisí, jak se děti naučí milovat, spolupracovat,respektovat, překonávat překážky, důvěřovat a taky myslet na své bezpečí, přijímat výzvy, jít si za svými cíly. Je to obrovský úkol. Naštěstí u zakládání rodiny je láska, naděje a energie k budování nového, krásného.

To, co je o něco horší, je, že obvykle jsme vybaveni pouze zkušenostmi z primární rodiny a ty nemusí být vždy pozitivní. A také je dnes jiná doba. Ale ani jedna skutečnost by neměla být výmluvou ani omluvou, když jako rodiče děláme chyby.

Život je něco mimořádného, to je to, co by děti měli prožívat. Mimořádným zážitkům je také učí rodiče – dívat se jak padá hvězda, smát se až k popukání, bojovat za něco důležité, slavit každý úspěch, přitulit se aby bolest polevila, cítit od rodičů bezpodmínečné přijetí a lásku.

Výchova je čest, výsada, která není dopřána každému. Ale může se také stát, že bude odebrána.

Rodina je místo, kde všechno začíná. I když rodiče dělají chyby, patří k nim i dobré úmysly. Pokud se rodina nenaučí dělat věci jinak, bude opakovat pořád ty stejné chyby.

Dobrá rada z rodinné poradny Kroku:

Rodina tvoří vztahovou síť, a stejně tak jako každá jiná síť, potřebuje někdy péči. Je mnoho možností jak se k tomu postavit. Existuje také možnost podívat se s lidmi na jejich vlastní vnitřní zdroje, možnosti volby a pomoct jim uvěřit, že se mohou změnit“, říká Mgr. Hana Čamlíková, rodinný poradce, psychoterapeut.

Dobrá rada ze Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Kroku:

„Když vázne komunikace mezi Vámi rodiči, nejvíce na to doplácí Vaše děti. I ve chvílích krize či rozvodu nezapomínejte na to, že po zbytek života zůstáváte pro Vaše děti matkou a otcem. Budete-li se respektovat i v těchto těžkých chvílích, nabízíte dětem správný model toho, jak mohou v budoucnu řešit své vlastní problémy“ , říká  Bc. Zuzana Hrbotická, vedoucí agentury

Dobrá rada ze Sociální poradny Kroku:

Nezůstávejte se svými problémy sami, nebojte se využít zdroje ve svém okolí – rodinu, přátele, odbornou pomoc. Věci, které začnete řešit včas, mají lepší šanci na úspěch“, říká Martina Chovancová, sociální pracovnice

Dobrá rada z Terapeutické komunity Krok:

„ Zdraví a zdravá rodina mají společné synonymum. Pokud ho máme, neuvědomujeme si v plné míře jeho hodnotu. Když ho ztratíme, může to být hodně namáhavé, získat ho nazpátek. Jak pro zdraví, tak pro rodinu stojí za to, něco dělat každý den“, říká Milan Čamlík, vedoucí terapeutické komunity Krok.

 Zajímalo nás od veřejnosti a našich klientů, co pro ně znamená rodina:

Lidi, které mám ráda a na kterých mi záleží. Ráda se k nim vracím.

Podpora, láska, místo, kde se cítím v bezpečí.

Na svoji rodinu jsem se načekal 33 let a jsem hrozně moc rád, že ji mám!!!

Rodinu považuji za skupinu lidí na místě, kde se můžu vždycky vrátit. Lidi, ke kterým můžu mít vždycky důvěru a vždycky od nich můžu čekat kdykoli pomocnou ruku a radu.

Rodina je pro mě hodnota. Svojí rodiny si hrozně moc vážím a jsem jí vděčný, co pro mě dělají. Hodně i vážím té lásky, podpory a pochopení, které od nich dostávám. Taky upřímnost v rodině je důležitá.

Rodina je pro mě synonymum pro slovo domov, i když jsem byl několikrát odstěhovaný, cítil jsem, že můj domov je právě u nich.

Rodina je něco velmi cenného a vzácného, co se týče vyjádření mé hodnoty. Pro mě je to jistota, důvěra, láska, kterou nacházím v lidech, ve kterých koluje stejná krev. A kdyby nebylo jich, tuze špatně by se mi žilo.

Základ mého života. Pomáhá mi. Miluji svou rodinu.

Svoji rodinu budu vždy bránit. Nebýt jí, tak jsem nikdy nezačal abstinovat.

Rodina je má podpora v boji s mou závislostí. Jsem strašně šťastný, že jsem přes to všechno o ni nepřišel a že stojí při mně.

Rodinná poradna Kroku funguje ve čtvrtky na Agentuře pro občany, Za stadionem 1358/25,696 01 Kyjov. Každý první čtvrtek v měsíci funguje Rodinná poradna bez objednávek od  12.00 do 15,30 hod. Další čtvrtky dle objednávek. Informace o Rodinné poradně Krok najdete na tel.: 518324557, 739084422, nebo na  www.oskrok.cz.

V Kroku věříme v potenciál rodiny, v její zdroje a její jedinečnost.  Rodinná poradna Kroku je místo, kde pomáháme rodinám. Rodinná a zážitková terapie posiluje rodinu a její členy zvládat překážky v jejich životě.

                                                                                                                               Mgr.Hana Čamlíková