Velký pátek je už mnoho let velkým dnem a stěžejním bodem velikonočních oslav pro miliony křesťanů po celém světě. Letos na něm bude ale přece jen něco mimořádného a zasáhne životy všech českých obyvatel bez ohledu na vyznání. Poprvé od padesátých let minulého století se Velký pátek stane státním svátkem.

Co to znamená pro statisíce českých rodin? Především budou mít delší prázdniny, tentokrát čtyři dny v kuse. Se začínajícím jarem tak vznikne možnost pro vyjetí do přírody, sdílení zážitků a času, objeví se větší prostor pro stmelení rodiny.

Více dnů volna podněcuje i mladé klienty kyjovské terapeutické komunity Krok pro závislé, aby se zamysleli nad tím, jak by si opravdu přáli trávit velikonoční svátky. „Místo falešných kamarádů bych chtěl mít u sebe svoji rodinu. Místo falešné zábavy bych chtěl zažít rodinnou atmosféru a pohodu. Chtěl bych také navštívit všechny tety a strýčky, abychom si mohli po dlouhé době společně popovídat,“ popisuje dvacetiletý klient závislý na pervitinu.

Není zdaleka sám, kdo by rád dohnal ztracený čas s nejbližšími. „Chtěla bych zažít Velikonoce jako jeden celek. Od rána až do večera bychom v rodině dělali všechno spolu. Společně bychom jeli k babičce a dědovi, společně bychom šli na procházku lesem,“ přeje si devatenáctiletá klientka.

Jakoby mladí lidé závislí na drogách či alkoholu posílali zprávu svým vrstevníkům a jejich blízkým o tom, co je o Velikonocích nejdůležitější. Mnohdy však dospívající tráví prázdninový čas v partě na ulici, bez smysluplného cíle. Nejen o velikonočním pondělí slaví s alkoholem v ruce či jointem marihuany.

Pití alkoholu mezi dospívajícími je přitom dlouhodobým závažným českým problémem. Konzumaci nadměrných dávek alkoholu uvedlo podle výroční zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti z roku 2014 více než 20 % patnáctiletých školáků.

Ještě horší situaci naznačují statistiky, co se týče užívání konopných látek. Až 42 % šestnáctiletých Čechů uvádí zkušenosti s marihuanou. K nárůstu rizikového chování dochází především mezi dvanáctým a třináctým rokem věku.

A možná právě páteční státní svátek a odlišné pojetí velikonočních prázdnin může přispět ke snížení těchto čísel a především přinést prostor pro navázání bližších vztahů v rodině.

Mgr. Tomáš Kvapilík, psycholog, Krok Kyjov, z.ú.