Medailonky pracovníků

Mgr. Michaela Zápecová, MBA
ředitelka organizace a statut. zástupce

Naslouchám klientům i zaměstnancům. Snažím se správně uchopit svoji novou pracovní pozici a získat komplexní přehled o celé organizaci. Hledám nové možnosti rozvoje a spolupráce. Pracuji důsledně a řeším věci v kontextu.

Miluji všechno živé, především lidi a přírodu a věřím, že jejich vzájemná harmonie je cestou k naplnění smyslu života tady na Zemi. Vážím si a respektuji odlišnosti kultur. Více než 20 let jsem žila mimo EU na různých místech světa a ve všech jsem nechala kus srdce a obohatila se o spoustu vjemů, detailů a zkušeností, o které se ráda podělím.

Mojí vášní je cestování a klidným přístavem rodina.

Mgr. Hana Čamlíková
rodinný terapeut, adiktolog

Každý den se u mě sbíhají informace od zaměstnanců, ministerstev, krajů, dárců, podporovatelů a samozřejmě klientských rodin. Každý den to vše zpracovávám a rozhoduji, co udělat, aby vše fungovalo.

Běhám od papíru, k počítači, od klientů k telefonu. Řídím budoucnost Kroku. Garantuji kvalitu.

Ráda pátrám v knihách, filmech, historii a v přírodě. I terapie je pátráním. Citlivé poznávání probouzí pokoru. Ve vztazích nacházím zdroj, jak být přející, přijímat lidi takové, jací jsou, učit se a objevovat to společné.

Mgr. Milan Čamlík
vedoucí terapeut

Každý den se u mě schází informace o klientech. Vytvářím si o nich obraz, posiluji jejich silné stránky, provokuji je k přemýšlení. Na večerních skupinách podporuji podněty ke změně. Nabízím jim věci k zamyšlení. Cílem terapie je pro mne naučit člověka mít radost ze života, být zodpovědný za své pocity a umět s nimi nakládat. Potřebuji mít v rodině souznění – přirozené plynutí pěkných vztahů. Užívám si společného času s vnoučaty. Rád se zavřu v dílně a něco vytvářím nebo sednu do auta a nasávám atmosféru nových míst, jejich památky.

Mgr. Veronika Vašíčková
projektová manažerka, koordinátorka Dobrovolnického centra, soc. pracovnice

V projektech přeskakuji z jednoho tématu na druhé, reaguji rychle. Večer soustředěně pod lampou sleduji projektové výzvy. Ve dne se pak s týmem do nich pouštím. Dotahuji věci do konce. Miluji detail. Telefonuji dárcům, tisku. Starám se, aby kolegové měli dobré podmínky pro svoji práci. Pro Krok vytvářím zázemí již 15 let. Sluch je důležitý smysl. Hudba mě nakopne i zklidní. Poslouchám audio-knihy. Odpočívám u vaření. Objevuji nové chutě. Zrestaurovala jsem dveře, okna, stoličku. Největší zásek ale bylo dřevěné schodiště. To vše se špetkou gurmánského humoru.

Markéta Leciánová
administrativní pracovnice

Držím v ruce všechny dopisy, které do organizace přijdou. Zvedám telefony, jsem komunitní barista, hlídám termíny, kontroluji, kdo má dáti, zda dal či nedal.  Tisknu, kopíruji, skenuji, kompletuji vyúčtování i monitorovací zprávy.  Plánuji služby, kontroluji pracovní výkazy, připravuji podklady k výplatám. Zvládám bezkonfliktní komunikaci.

PhDr. Štěpán Pantlík
vedoucí Programu následné péče, terapeut

Provázím klienty přechodem ze života v komunitě do života v běžné společnosti. Učím je zacházet s jejich svobodou. Vedu podpůrné abstinentské kluby, kde se potkávají mladí abstinenti s těmi dlouholetými, kteří si ve světě už vybudovali své místo. Starám se o zajištění plynulého chodu programu – zajištění financí, certifikace apod. Mým nejdelším celoživotním projektem je můj rodinný dům – návrh, projekt, dokumentace od hrubé stavby, včetně realizace. Zajímá mě kulturně historický vztah člověka a životního prostředí.

Mgr. Barbora Grmolcová
terapeutka – psycholožka

Naslouchám životním příběhům klientů, hledám s nimi důležité momenty, napomáhám jim porozumět prožitým událostem. Přijímám je takové, jací jsou, bez ohledu na jejich minulost. Doprovázím je a poskytuji podporu při cestě za abstinencí. Věřím, že každý má vnitřní zdroje, které může využít ke svému prospěchu. Mám ráda folklor. Oblékání do kroje je pro mne krásnou a oblíbenou tradicí.  Při hraní v cimbálové muzice si potřebujeme rozumět. Je uměním sladit nástroje, aby vše znělo tak, jak má. Zklidnění i dobré pocity nacházím v kostele.

Dana Líčková
pracovnice v sociálních službách, peer pracovnice

Klienty v komunitě učím zacházet s pracovními nástroji (motyka, hrabě, smeták, nůžky na stříhání keřů) a činnostem jako je péče o zahradu, sázení květin a zeleniny.  Napomáhám jim budovat pracovní návyky, pečlivost, trpělivost, důslednost a týmovou spolupráci. Pomáhám klientům udělat krok z komunity do normálního života, řešíme volný čas, hospodaření s penězi, partnerské problémy aj. Čerpám z vlastních zkušeností a zážitků, snažím se, aby se vyvarovali chyb, které jsem sama udělala. Moje vlastní úspěchy jsou pro mne velkým motivátorem. Ráda se neustále vzdělávám. Praxe je fajn, ale potřebuji tam mít i teorii. Čím více se toho dozvím já, tím více jsem schopna pomáhat. Díky praxi v kriminologii (četba, TV) dokážu vraha odhalit během 5 sekund.

Mgr. Martina Chovancová
vedoucí Agentury pro občany, sociální pracovnice, mediátor

Plánuji práci nejen sobě, ale i svým kolegům. Mým denním chlebem je komunikace – s klienty, kolegy, úřady, vedením a nutná administrativa.  Pomáhám lidem hledat cesty, když bloudí a neví si rady – dluhy, vztahy, péče o děti; usnadňuji lidem komunikaci mezi sebou. Zapojuji se aktivně do toho, aby se snažili věci okolo sebe měnit k lepšímu. Zajímám se, pozoruji, kontroluji, motivuji, spolupracuji, stále se učím a jsem věčnou hledačkou systému. Mám mnoho nápadů a potřebuji kolem sebe lidi, kteří je se mnou s ochotou zrealizují. Miluju rychlé, zdravé recepty (žádný dlouhý čas v kuchyni) a nemám ráda úklid. Jsem vděčná i za ticho a klid – chvilky, kdy jsem sama se sebou. Nebojím se stoupnout do kaluže a trochu se i zašpinit. Věci, které dělám, dělám proto, abych pečovala o sebe a své blízké.

Mgr. Zuzana Hrbotická, DiS.
sociální pracovnice – Agentura pro občany

Už 16 let s klienty u nich doma pečuji o jejich vztahy. Řeším konflikty, hledám dohodu. Dále připravuji děti do školy, i když mají speciální vzdělávací potřeby. Pomáhám celým rodinám v náročných a tíživých životní situacích, aby se jim dobře žilo. V kanceláři pak zpracovávám složky klientů v souladu se zákony a požadavky ministerstev a hledám možnosti další finanční podpory naší činnosti.

Příroda je můj aktivní zdroj. Odkrývám tam tajemství, která učím objevovat děti při pořádání „pohádkového lesa“. Umím se pohodlně usadit ve svém křesle a vychutnat si dobrou knížku nebo film. V šití jsem začátečník, ale vzdělávací kurz vám dokáži vystřihnout na míru.

 

Bc. Nikola Křivová
sociální pracovnice – Agentura pro občany

Pomáhám lidem najít východiska z jejich mnohdy nesnadných situací – finanční či vztahové problémy, péče o děti, spotřebitelská práva. Mimo poradnu dojíždím k rodinám, kde spolupracuji s rodiči i dětmi na zlepšení jejich tíživé situace. Hledám nové (zábavnější) metody, jak dětem pomoci s přípravou do školy. Pořád se učím něčemu novému, tyto znalosti a zkušenosti se potom snažím využívat v praxi. Energii čerpám při kreativních činnostech, u nichž vydržím dlouhé hodiny nevnímat realitu. Nebojím se dobrodružství, takže sednout na vlak, autobus či letadlo a vyrazit do neznáma pro mě není nic nezvyklého. Nikdy mi nesmí na cestě za dobrodružstvím chybět kamarádi a čokoláda.

Hedvika Kučerová
pracovní terapeutka, pracovnice v sociálních službách Agentura pro občany

Již 15 let předávám klientkám komunity své šicí dovednosti. Od prvního přišitého knoflíku, jednoduchých stehů na šicím stoji, opravy oděvů až po samostatně ušitou tašku nebo zástěru. Učím je jít od začátku do konce, trpělivosti, vytrvalosti a dokončovat úkoly. Toto vnáším i do práce s rodinou a dětmi, kde pomáháme rodičům lépe se starat o jejich rodinu, pečovat o děti a zlepšovat kvalitu jejich života. Mojí vzpruhou jsou naše vnučky. Dodávají mi energii, společně tvoříme a chodíme na výlety. Čas od času na sebe hodím svoji oblíbenou koženou bundu a s manželem vyrážíme na rockové koncerty. Neumím odpočívat, jsem pořád v pohybu a doufám, že mi to tak dlouho vydrží, mám spoustu plánů…

Gabriela Chaloupková
sociální pracovnice – sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi

Několikrát týdně sedám do auta a jedu k rodinám, které potřebují naši pomoc.  Společně trénujeme, jak lépe zvládnout péči o domácnost (zamést, vytřít, umýt, roztřídit, dát věci do pořádku). Rodičům ukazuji, jak nastavovat pravidla a připravovat se s dětmi do školy – sčítáme, násobíme, píšeme diktáty. Ukazuji dětem i rodičům, že změna je možná.

Motivují mne přátelé a inspirují mne k dalšímu rozvoji. Máslový popcorn s Cheddarem a Harry Potter jsou zaručenou kombinací úspěchu společného večeru s rodinou. Vařím z povinnosti, ale o víkendu peču, peču ráda a nejlépe sama.